loader
image

kwalifikowany podpis elektroniczny w e-Dowodzie

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło do obiegu dowody osobiste z warstwą elektroniczną, czyli tzw. e-Dowody. Służą one jako bezpieczne narzędzie do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Jedną z ich ważniejszych funkcji jest możliwość uzyskania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, zainstalowanego bezpośrednio w e-Dowodzie.

Podpis na e-Dowodzie zachowuje taką samą moc prawną, jak standardowy podpis kwalifikowany wydany na karcie od EuroCert. E-Dowód nie wymaga dodatkowej karty kryptograficznej, ponieważ przechowuje jednocześnie dane osobowe obywatela oraz podpis kwalifikowany. Do jego obsługi wymagany jest jedynie dodatkowy czytnik. Czytnikiem może być zewnętrzne urządzenie podłączane pod port USB lub darmowa aplikacja instalowana w smartfonie z obsługą NFC.

“Polecanym przez nas czytnikiem dla e-dowodu jest niedrogi i poręczny uTrust 3700F porada od UniStyle

 e-Dowód jest oparty na module bezstykowym, więc aby złożyć podpis, wystarczy jedynie przyłożyć go do czytnika (z NFC) i zweryfikować się swoim PIN-em. Specyfikację urządzenia znajduje się tutaj www.e-dowod.gov.pl. Zakup czytnika jest po stronie właściciela dokumentu. W naszej ofercie najpopularniejszym czytnikiem jest czytnik kart uTrust 3700F. Mogą Państwo jednak zdecydować się na użycie e-dowodu ze smartfonem co jest najbardziej ekonomiczną wersją uzyskania podpisu kwalifikowanego.

Wydanie e-dowodu i współpraca z Urzędem

Każdy użytkownik nowego dokumentu z warstwą elektroniczną, który będzie chciał korzystać z dodatkowych funkcji e-dowodu, zostanie poinformowany w urzędzie o konieczności ustalenia kodów PIN1 oraz PIN2 (do profilu oraz podpisu osobistego). Obywatel może tego dokonać od razu podczas odbierania dowodu w urzędzie lub w późniejszym terminie w tej samej placówce. Do każdego wydawanego e-dowodu przypisana jest także koperta z kodem PUK, który odblokuje dostęp do dokumentu po trzykrotnym wpisaniu nieprawidłowego kodu PIN1 lub PIN2. Wspomniana “koperta bezpieczna” z kodami PIN i PUK niezbędna będzie również do uzyskania podpisu kwalifikowanego. Podczas wydawania podpisu klient otrzyma również inny, odmienny, wybrany przez siebie PIN, który służyć będzie do weryfikacji podczas używania podpisu.

Funkcje e-dowodu:
  • Profil osobisty
  • Podpis osobisty
  • Podpis kwalifikowany w e-dowodzie
  • Dokument podróży (aplikacja ICAO)
  • Potwierdzanie obecności e-Dowodem

Kwalifikowany podpis elektroniczny może być wydawany jedynie przez kwalifikowanego dostawcę usług zaufania takiego jak UniStyle.pl (wydającego podpisy od EuroCert). Podpisu kwalifikowanego nie można uzyskać bezpośrednio w urzędzie.

Kwalifikowany Podpis Elektroniczny – Copyright ©2008-2023 Design & Developed by UniStyle.pl