loader
image

kwalifikowany podpis elektroniczny w e-Dowodzie

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło do obiegu dowody osobiste z warstwą elektroniczną, czyli tzw. e-Dowody. Służą one jako bezpieczne narzędzie do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Jedną z ich ważniejszych funkcji jest możliwość uzyskania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, zainstalowanego bezpośrednio w e-Dowodzie.

Podpis na e-Dowodzie zachowuje taką samą moc prawną, jak standardowy podpis kwalifikowany wydany na karcie od EuroCert. E-Dowód nie wymaga dodatkowej karty kryptograficznej, ponieważ przechowuje jednocześnie dane osobowe obywatela oraz podpis kwalifikowany. Do jego obsługi wymagany jest jedynie dodatkowy czytnik.

“Polecanym przez nas czytnikiem dla e-dowodu jest niedrogi i poręczny uTrust 3700F porada od UniStyle

 e-Dowód jest oparty na module bezstykowym, więc aby złożyć podpis, wystarczy jedynie przyłożyć go do czytnika (z NFC) i zweryfikować się swoim PIN-em. Specyfikację urządzenia znajduje się tutaj www.e-dowod.gov.pl. Zakup czytnika jest po stronie właściciela dokumentu. W naszej ofercie najpopularniejszym czytnikiem jest czytnik kart uTrust 3700F.

Wydanie e-dowodu i współpraca z Urzędem

Każdy użytkownik nowego dokumentu z warstwą elektroniczną, który będzie chciał korzystać z dodatkowych funkcji e-dowodu, zostanie poinformowany w urzędzie o konieczności ustalenia kodów PIN1 oraz PIN2 (do profilu oraz podpisu osobistego). Obywatel może tego dokonać od razu podczas odbierania dowodu w urzędzie lub w późniejszym terminie w tej samej placówce. Do każdego wydawanego e-dowodu przypisana jest także koperta z kodem PUK, który odblokuje dostęp do dokumentu po trzykrotnym wpisaniu nieprawidłowego kodu PIN1 lub PIN2. Wspomniana “koperta bezpieczna” z kodami PIN i PUK niezbędna będzie również do uzyskania podpisu kwalifikowanego. Podczas wydawania podpisu klient otrzyma również inny, odmienny, wybrany przez siebie PIN, który służyć będzie do weryfikacji podczas używania podpisu.

Funkcje e-dowodu:
  • Profil osobisty
  • Podpis osobisty
  • Podpis kwalifikowany w e-dowodzie
  • Dokument podróży (aplikacja ICAO)
  • Potwierdzanie obecności e-Dowodem

Kwalifikowany podpis elektroniczny może być wydawany jedynie przez kwalifikowanego dostawcę usług zaufania takiego jak UniStyle.pl (wydającego podpisy od EuroCert). Podpisu kwalifikowanego nie można uzyskać bezpośrednio w urzędzie.

Kwalifikowany Podpis Elektroniczny – Copyright ©2008-2023 Design & Developed by UniStyle.pl